Geras higieninis elgesys (Hyg+)

Bičių higieninis elgesys, mažinantis varozės keliamą žalą

(Detlev Biel)
Mieli (-os) kolegos (-ės) bitininkai (-ės), šiuo metu, kai bičių šeimos patiria didžiulių nuostolių ir su nerimu plačiai svarstoma, kaip tokias šeimas gydyti, dažnas bitininkas, žvelgdamas į savo šeimas, mintyse meldžiasi, kad tik jo bitės išgyventų per žiemą ir nemirtų nuo varozės! Mums tai labai suprantama, nors dažniausiai bites mirtis ištinka ne tiesiogiai dėl varozės erkučių – jos miršta dėl antrinių priežasčių, kurias sukelia erkutės.

Apskritai reikia pastebėti, kad mūsų bičių šeimoms nuolat gresia užsikrėtimas virusais ir bakterijomis. Jie yra ubikvitariniai (visur paplitę) – kartais jų užkratas būna atsitiktinis arba užneštas iš gretimų šeimų. Be to, jų poveikis gali atsirasti tam tikru metų laiku. Pakanka paminėti amerikinį arba europinį bičių perų puvinį, askoferozę, aspergiliozę, bitinį žvilgvabalį, nozematozę, lėtinį paralyžių, bičių amebiazę. Yra 18 aiškiai pasireiškiančių virusų tipų. Tačiau visus virusus ir bakterijas sieja vienas dalykas – jie turi patekti į bitės kūną. O tai gali nutikti per maistą, amebą Malpigium mellificae, Nosema apis arba Varroa erkutes. Bitės viduje šie virusai ir bakterijos dauginasi, tad susirgusi bitė tampa tolesnės infekcijų grandinės „židiniu“. Šio proceso pasekmės gali būti baisios – gali žūti visa šeima.

Majeno m. Bičių ir bitininkystės specialistų centro darbuotojas dr. Christoph Otten, vykdantis bičių monitoringą, vienareikšmiškai nustatė: kuo daugiau erkučių atsiranda šeimoje, tuo didesnė šeimos žūties tikimybė, nes Varroa erkutė, siurbdama iš bitės hemolimfą (bitės kraują), į bitę įleidžia aplinkoje esančių virusų ir šitaip sukelia tolesnį plitimą. Tada šie virusai pridaro šeimoms tiek žalos, kad šeimos neretai išmiršta dar neatėjus žiemai – be kita ko, dėl sparnų deformacijų arba ūmiojo bičių paralyžiaus viruso.

Toliau mąstant apie šį teiginį, neišvengiamai tenka daryti išvadą: jei šeimoje žymiai sumažėja pažeistų bičių skaičius, šeimos išgyvenimo galimybės labai išauga! Ir kaip tik čia galite pasitelkti mūsų veisėjų veiklą: mūsų 2019 m. tranų linija pasižymi itin puikiu higieniniu elgesiu, kurio lygis yra ne mažesnis kaip 85 %. Ką tai reiškia? Tranų linijos bitės pastebi ne mažiau kaip 85 % atvejų, kai akutėje peras jau yra pažeistas ir (arba) nebegyvas. Toks elgesys turi lemiamą reikšmę – tai paaiškėja toliau stebint šeimos sveikatingumą. Kuo anksčiau aptinkama ir pašalinama žuvusi lerva, tuo mažesnė tikimybė, kad negyvoje lervoje esantys virusai bei bakterijos vystysis toliau. Vadinasi, virusai nepasiekia sporų susidarymo stadijos, nes dar prieš virsmo procesą jie pašalinami iš bičių šeimos. Taip higieninis elgesys gerina šeimų sveikatą ir sušvelnina varozės užkrato pasekmes.

Toks higieninis elgesys turėtų būti esminis visų tolesnių bičių veisėjų pastangų tikslas. Ypač kai matome amerikinio bičių perų puvinio, t. y. jo sukėlėjo Eric II, išplitusio daugelyje Vokietijos vietovių, sukeltą situaciją. Jo nematyti per „siūlus“, tįstančius nuo žuvusio pero masės, bet peras visgi žūva. Jei bitės, pasižyminčios ypač geru higieniniu elgesiu, pašalins didelę dalį negyvų perų, virusams dar nespėjus išplisti, – mums, bitininkams, idealiu atveju pavyks išvengti šeimų nuostolių arba bent jau karantino zonų.

Papildoma 2019 m. tranų linijos savybė yra tai, kad bitės atpažįsta varozės pažeistas akutes ir dažnai jas išvalo. Tikrindami perų lizdus, nuolat tai pastebime: matyti, kaip neužlipdytose akutėse būna bitės, pasiekusios violetinių akių stadiją, taigi, dar nepasiekusios išsiritimui būtino lygio. Būtent tokioje jų stadijoje suaugusios bitės pastebi, kad akutėje yra erkučių, ir akutę atveria. Šio veiksmo pakanka, kad erkutės akutėje nebesivystytų, tai yra nepasiektų lytinės brandos. Tokiais atvejais bitės dažnai iš akutės pašalina ir perą, bet, tai neturi didelės reikšmės. Lemiamas veiksmas yra akutės atvėrimas, nes erkutės metamorfozė iki galo gali įvykti tik uždaroje akutėje.

Mes labai džiaugiamės tokiu elgesiu, kuris apibūdinamas kaip „varozę mažinantis higieninis elgesys“ (Varroa Sensitive Hygiene, VSH), visgi laikome jį tik galima papildoma mūsų bičių savybe (gebėjimu), mat jei norėtume tai įvertinti skaičiais, reikėtų visas tranų šeimas vienu metu infekuoti standartizuotu erkučių skaičiumi, o vėliau reikėtų masiniu būdu atverti perų akutes ir jas įvertinti. Kadangi turime labai daug tranų šeimų, gyvenančių tyrimų vietoje bei kruopščiai saugomų, tokio darbo neįmanoma atlikti. Bet puikiai įmanoma kontroliuoti visų tranų šeimų higieninį elgesį ir toliau tobulinti tik selekcines šeimas, kurių higieninis elgesys yra mažiausiai 85 %.

Ypač įdomu, kai ateina metas tranus poruoti su motinėlėmis, kurioms taip pat būdingas panašaus lygio higieninis elgesys. Tokių apvaisintų motinėlių galite įsigyti, pvz., iš Detlevo Bielio, Friederike‘s Brondke ar dr. Peterio Stöfeno. O jei Jūs patys įdėmiai stebėsite savo motinėlių higieninį elgesį ir apvaisinsite tik tokių motinėlių palikuones – paremsite visą bitininkų bendruomenę, kuri deda pastangas kovodama virusais ir bakterijomis, kad padėtų bičių šeimoms.